Kā veidot veselīgas attiecības?

Ja proti airēt, tad mācēsi to darīt jebkurā laivā. Bet, ja nemāki, tad laivas vai aira maiņa attiecibas.jpgnepalīdzēs. Attiecību vai partnera maiņa negarantē problēmas risinājumu: agrāk vai vēlāk piedzīvosi tādu pat situāciju, tikai jau citās attiecībās.

Tas ir tāpēc, ka jebkurās attiecībās galvenais ir tas, kā pats izproti savas emocijas, prātu, kāda ir tava spēja būt stabilam un redzēt lietas no plašākas perspektīvas. Šeit svarīga ir gudrība, jo tā tev dod spēku, stabilitāti un plašāku perspektīvu dzīvē.

Lielāko daļu laika mēs meklējam ideālas veselīgas attiecības ārpus sevis, otrā cilvēkā, un tikai ļoti nedaudzi skatās sevī iekša – vietā, kur "attiecības" dzimst. Lai būtu ideālas attiecības, vispirms tev jāredz, kāda veida attiecības tev ir ar sevi – tev jāskatās sevī iekšā.

Sešas labas praktikas veselīgu attiecību veidošanai:

1. ATLAID KONTROLI

Daudziem ir problēma atlaist kontroli. Tas noved pie stresa un nemiera, kas, protams, sabojā attiecības. Pamodies un sāc vērot! Vai tiešām tu visu kontrolē? Kas ir tas ko tu kontrolē? Tu vari tikai varbūt kontrolēt nelielu daļa no tā, kad esi nomodā! Tu neko  nekontrolē, kad guli vai sapņo. Tu nekontrolē domas un emocijas, kas nāk pie tevis. Vai tiešām tu domā, ka kontrolē visus notikumus dzīvē un pasaulē? Skatoties no šādas perspektīvas, nav jābaidās zaudēt kontroli, jo tās jau tev nemaz nav. Cenšoties kaut ko kontrolēt, tu radi tikai problēmas sev un apkārtējiem, tu zaudē enerģiju.

2. IZJŪTI CIEŅU

Viss, ko tu godā, cienī, kļūst lielāks nekā tu pats. Kad attiecībās mājo cieņa, godbijība, tava apziņa izplešas; tad pat mazas lietas kļūst nozīmīgas un lielas - jebkura mazā radība šķiet liela. Pat nelielas attiecības cieņas izrādīšanas rezultātā var kļūt par kaut ko svarīgu un nozīmīgu dzīvē. Tieši godbijība, cieņa spēj glābt jebkuras attiecības. Bieži vien mums trūkst cieņas pret to, kas jau mums ir, un tad mēs neapzināti attiecības zaudējam. Cieņas izjušana atbrīvo tevi no alkatības, greizsirdības, iekāres. Tieši tās ir lietas, kas ļoti bieži sagrauj attiecības. Ikvienā savas dzīves momentā attīsti spēju cienīt citus cilvēkus.

3. RADIET KOPĪGUS MĒRĶUS

Kad divi punkti pārvietojas paralēli viens otram, tad tā tas var turpināties bezgalīgi. Bet, ja divi punkti savā kustībā ir vērsti viens pret otru, tad tie satiekas un šķiras - tas pats ir ar attiecībām: ja abiem partneriem ir kopīgs mērķis dzīvē, tas padara viņu attiecības ilgākas un harmoniskākas. Viņi abi virzās paralēli uz kopīgo mērķi. Bet, ja viņi koncentrējas viens uz otru, tad partneri cīnās viens ar otru; viņi mīl un ienīst, notiek strīdi.

4. NEITRALIZĒ KONFLIKTUS

Ja esi harmoniskā vidē, tad tavs prāts pieķeras jebkādam iemeslam lai radītu konfliktu. Dažreiz pietiek ar sīkumu, lai izsauktu lielu vētru. Vai esi to pamanījis? Kad tava izdzīvošana ir apdraudēta, tu nesūdzies, ka neviens tevi nemīl, bet, kad esi mierā un drošībā, tu sāc pieprasīt lai tev izrāda uzmanību. Daudzi cilvēki rada konfliktu, lai piesaistītu uzmanību. Tad pajautā sev: vai tu meklē harmoniju jebkurā situācijā vai arī mēģini palielināt domstarpības un pierādīt savu taisnību?

5. ZINI, KA TEV IR DOTS VAIRĀK MĪLESTĪBAS, KĀ ESI PELNĪJIS

Centies vienmēr izjust to, ka nēesi pelnījis to mīlestību, kuru tu saņem. Padomā par to, ka mīlestība, kuru saņem, ir daudz lielāka nekā esi pelnījis. Ja rīkosies izejot no šādas samierināšanās perspektīvas, tad tu rīkosies cēlsirdīgi, dāsni un cienīgi ikvienā situācijā. Tu nedomāsi par pagātni, bet dzīvosi patreizējā momentā, cienīsi citu cilvēku viedokli un izpratīsi viņu grūtības. Tevī izpaudīsies cēlsirdība. Ja domāsi, ka neesi pelnījis šo mīlestību, tu izbeigsi to pieprasīt. Mīlestība dzīvē vairojas tad, kad tu beidz to prasīt.

Ja darbosies pretēji, uzskatīsi, ka mīlestības tev tiek sniegts par maz, un sāksi to pieprasīt no apkārtējiem, tad tevī vairosies egoisms, savtība un mīlestību dzīvē saņemsi arvien mazāk. Kļūsi kaprizāks, pretenciozāks, apkārtējiem cilvēkiem nepatīkamāks.

6. ĻAUJ ARĪ CITIEM BŪT DODOŠIEM

Attiecības nozīmē pielāgošanos - tā ir sava veida ziedošanās, došana. Bet tajā pat laikā ļauj arī tavam partnerim būt dodošam. Lai to paveiktu, tev ir vajadzīgas dažas prasmes – dari tā, lai arī partneris iesaistītos kopīgajās lietās, bet to nepieprasot no viņa. Esi dodošs, bet nepieprasi to pašu no sava partnera. Ja tu kaut ko pieprasi, tad attiecību mūžs nav ilgs. Prasības un apsūdzības nokauj mīlestību.

 

Svarīgi vienmēr atcerēties, ka tavs partneris ir tavs spogulis. Tavu problēmu (gan slēpto, gan apzināto), tavu plusu un mīnusu atspoguļojums. Esi pateicīgs savam partnerim, ka viņš tev uz sava piemēra, demonstrē tavas nepilnības kā arī tavas stiprās puses. Tavs partneris rāda tev kāds tu patiesībā esi. Taisnība, tas reizēm ir parspīlētā formā, bet tikai tāpēc lai akcentētu tavu uzmanību uz vienu vai otru problēmu, kuru reizēm tu sevī slēp, vai arī melo pats sev - "Es nu gan tāds nēesmu". 

Esi vienmer godīgs pret sevi un pateicīgs savam partnerim.

 

Raksta tapšanā izmantoti materiāli no:

Šri Šri Ravi Šankars, 2017. gada 21. Marts; Publiska runa.