Kā svinēt Navaratri? Diēta.

Saules stāvokļu galējās robežas ir  Vasaras un Ziemas Saulgrieži (visgarākā 81.jpgdiena un visīsāka nakts: visīsākā diena un visgarākā nakts). Navaratri ir laiks tieši pa vidu. Tas ir laiks, kad daba ir līdzsvarā, un meditācija mums palīdz līdzsvarot sevi jo īpaši spēcīgi.

Kā tad svinēt šos svētkus? Ar skaļiem krāsainiem pasākumiem vai klusumu un meditāciju?

“Jūs domājat, ka svinēšana ir iespējama tikai ar skaļumu, un sēras ir tikai klusumā. Kad cilvēki kaut ko svina, viņi taisa pārāk daudz trokšņa, un kad cilvēki ir klusi, viņi vienkārši sēro. Kāds ir miris, vai kāds ir briesmīgā situācijā, viņi paliek klusi.

Mūsu (garīgā) svinēšana ir pilnīgi citāda un mūsu klusēšanai ir pretēja nozīme. Mēs esam priecīgi arī saglabājot klusumu. Tas ir veids kā jūs uztverat svinēšanas dziļumu, un klusums savā patiesajā nozīmē kļūst par dominējošo spēku mūsu dzīvē.

Šāds klusums nav tas pats, kas skumju klusums, un svinēšana klusumā nav vieglprātīga un virspusēja.”  Šri Šri Ravi Šankars.

Ko darīt Navaratri laikā?

Navaratri laikā vēlams atpūtināt prātu un ķermeni. Navaratri ir gara atpūtas laiks katrā no mums. Mēs atslēdzam pēc iespējas visas maņu darbības (ēšana, runāšana, skatīšanās, tauste, klausīšanas, oža) un tādā veidā atpūšamies. Šī atslēgšanās no maņu darbībām, ļauj nokļūt tuvāk pašiem sev un līdz ar to kļūst par svētlaimes, prieka un entuazisma avotu.

Atcerieties Jūsu izcelsmi. Navaratri dod iespēju pāriet no smagās materiālās pasaules uz smalko garīgo pasauli. Vienkārši atsakieties uz kādu laiku no savām ikdienas darbībām un pievērsieties paši sev. Domajiet par savu izcelsmi, kas Jūs esat, no kurienes Jūs nākat, vienkārši atpūtieties Dievišķajā mīlestībā.

Ticiet. Mēs esam saistīti ar šo Visumu, ar spēku kas to radīja. Šis spēks ir piepildīts ar mīlestību. Visa radība ir pildīta ar mīlestību. Navaratri ir laiks, kad Jūs varat sajust to, ka esat mīlēts un kad Jūs varat atpūsties šajā sajūtā. Kad Jūs to sajūtat, Jūs kļūstat spēcīgāks, gudrāks, atjaunots, harmoniskāks.

Ceļs uz garīgo pasauli, ceļš pašam pie sevis iet caur klusumu, gavēšanu, mantru skaitīšanu, meditāciju.

 

Gavēšanai Navaratri laikā ir vairākas nozīmes:

Attīra prātu. Mūsu ķermenis un prāts ir ļoti cieši saistīti. Ja mēs attīram ķermeni , piemēram ar badošanos, tad mēs attīram arī prātu.

Gavēnis Navaratri laikā attīra ķermeni un padara to stiprāku. Neliela badošanās izmaina mūsu ķermeņa ķīmisko sastāvu. Attīrīts prāts kļūst kluss un mierīgs.

Attīra ķermeni. Gavēšanas laikā mēs atslogojam gremošanas sistēmu, izvadam no ķermeņa tur uzkrājušos toksīnus

Dod enerģiju. Kā apgalvo ajūrvēda, badošanās palielina mūsu gremošanas uguni, kurš sadedzina letarģiju, trulumu, kuru izsauc pārlieku liela ēšana. Mēs katrs esam noteikti pamanījuši, ka neliels izsalkums liek kustēties, darīt kaut ko.

Piemērošanās pārmaiņām. Gavēšana palīdz ķermenim piemēroties sezonālajām pārmaiņām.

Veidot pašapziņu. Gavēšana palīdz garīgajam meklētājam attīstīt paškontroli, disciplinu un pašapaziņu.

Veselīgas dzīves likums ir: neko ne par maz un ne par daudz. Viss jādara ar mēru, gan darbs, gan spēles, gan ēšana, gan badošanās

 

Veidi kā ieturēt gavēni Navaratri laikā:

1-3 diena: Ieverojiet augļu diētu. Saldi augļi (āboli, banani, papaja, arbūzs, vīnogas). Vai arī sulas, piemēram, amla, ķirbis, arī koksriekstu ūdens.

4-6 diena: viena ēdienreize dienā, ievērojot tradicionālo Navaratri diētu, augļu sulas, paniņas, piens.

7-9 diena: Tradicionāla Navaratri diēta

Rekomendējams apvienot gavēni ar vieglām jogas asanām (stiepšanās, pagriezieni, pieliekšanās). Tās detoksikācijas procesu padara efektīvāku. Nepieciešamības gadījumā vēlams konsultēties ar ārstu.

 

Tradicionālā Navaratri diēta nomierinas mūsu gremošanas uguni. Parasti tajā iekļauj:

-       griķi

-       kartupeļi

-       gurķi

-       ūdens kastaņu milti

-       saldie kartupeļi,

-       gī sviests, piens (rekomendējams attaukots), paniņas, panieris, biezpiens

-       jogurts, zemesrieksti

-       ķirbis, kaltēti augļi, augļi, medus

-       kokosriekstu ūdens, koskriektu piens,  sulas, veģetāras zupas

-       augļu saļāti ar papaiju, bumbieriem, āboliem

Lietojiet akmens sāli, kumīnu, zaļo kardamonu kanēli, ingveru, citronu, zaļo čili, adžvainu, koriandru, mango pulveri. Ēdienus pagatavojiet ar vārīšanas, tvaicēšanas, grilēšanas metodēm. Ievērojiet stingri veģetāru diētu. Pirmās piecas dienas izvairieties no graudiem.

Izvairieties no cepta ēdiena; izvairieties no sīpoliem un ķiplokiem, lēcām, asafateīdas, kurkumas, alkohola, olām, kūpinājumiem, kafijas, kukurūzas, auzām, čia sēklam, rīsiem, rīsu miltiem, kviešu miltiem, manna.

 

Nepārēdieties!

 

Rekomendējams gavēšanu apvienot ar klusēšanas periodu.

Navaratri laikā varam arī badoties. Parasti to dara pirmajā un pēdējā dienā. Var badoties arī visas 9 dienas, vai jebkuras 3 dienas pēc izvēles.

Ir būtiski ievērot katram sava ķermeņa īpatnības, pirms pieņemt lēmumu par badošanos.

Ja mēs esam uzsākuši gavēšanu, būtiski ir veikt ķermeņa relaksācijas prakses un pastiprināti meditēt.